Disk Defragmenter دیفراگمنت xp Reviewed by Momizat on . Disk Defragmenter  نرم افزار سیستمی ویندوز هدف این ابزار در ویندوز ، سازماندهی فضای اشغال شده از هارد دیسک است که توسط فایلها ایجاد می شود. برای مثال فرض کنید ش Disk Defragmenter  نرم افزار سیستمی ویندوز هدف این ابزار در ویندوز ، سازماندهی فضای اشغال شده از هارد دیسک است که توسط فایلها ایجاد می شود. برای مثال فرض کنید ش Rating:
شما اینجایید: خانه » عمومی » Disk Defragmenter دیفراگمنت xp

Disk Defragmenter دیفراگمنت xp

Disk Defragmenter دیفراگمنت xp

Disk Defragmenter  نرم افزار سیستمی ویندوز
هدف این ابزار در ویندوز ، سازماندهی فضای اشغال شده از هارد دیسک است که توسط فایلها ایجاد می شود.
برای مثال فرض کنید شما یک فایل بزرگ دارید و بروی دیسک شما ، آن فایل بر روی سه ناحیه آزاد در هارد تقسیم شده است . بخش اول فایل می تواند در ابتدای هارد دیسک ، بخش دوم در انتها و بخش سوم در میان آن واقع شود . هر زمان که شما ای فایل را باز می کنید ، اطلاعات باید از سه قسمت ابتدایی ، انتهایی و میانی دیسک فراخوانی شود و این موجب می شود زمان بیشتری برای باز کردن فایل تلف شود ، یا به عبارتی فایل دیرتر اجرا شود .
لذا هدف اصلی ابزار Disk Defragmenter نیز قرار دادن هر فایل در فضاهای مرتب و کنار هم بر روی دیسک است ( این فضاها کلاستر Cluster نامیده می شوند ) . به گونه ای هنگام پردازش فایل ، از یک مسیر بر روی دیسک قابل خواندن باشد .
حال که دلیل استفاده از این برنامه سیستمی ویندوز دانسته اید برای دسترسی به آن می توانید از مسیر زیر استفاده کنید :
Start / All Programs / Accessories / System Tools
پس از اجرای برنامه ، در بالای آن لیستی از پارتیشن های موجود در سیستم ( درایوها ) نمایش داده می شود.
پارتیشن مورد نظر را انتخاب کنید و بر روی کلید Analyze کلیک کنید . پس از اتمام آنالیز ( خیلی وقت گیر نیست ) با پنجره ای مواجه خواهید شد .
چنانچه شما با پیغامی مواجه شدید که نیازی به مرتب سازی نیست ، می توانید با کلیک بر روی Close ، از محیط خارج شوید . در غیر این صورت با کلیک بر روی Defragment ، عملیات مرتب سازی آغاز می شود . گزینه View Report هم شامل اطلاعاتی در مورد پارتیشن مربوطه است که از عملیات آنالیز دیسک حاصل شده است .
در پایین برنامه ( نوار وضعیت ) پیشرفت کار را بر حسب درصد بیان می کند . کمی بالاتر از آن ، ناحیه ای از رنگ های متداخل را می بینید که هر از گاهی تغییر می کند . این ناحیه بیانگر وضعیت فایل ها بر روی دیسک شماست .
● رنگ قرمز : فایل های نامرتب
● رنگ آبی : فایل های مجاور و به هم پیوسته ( مرتب شده )
● رنگ سبز : فایل هایی که قابلیت جابجایی ندارند
● رنگ سفید : فضای خالی دیسک
پس از اتمام عملیات ، با منوی دیگری مواجه می شود که شامل دو گزینه View Report و Close است .
View Report گزارشی است از عملیات مرتب سازی دیسک ، و Close بستن محیط برنامه و خاتمه عملیات.
در ضمن توصیه می شود که در صورتی که با کامپیوتر خود بهد صورت متعارف کار می کنید . هر ماهه یکبار عمل Defrag را انجام دهید .
انجام افراطی آن ، باعث فرسودگی هد ( سوزن ) هارد دیسک و سایر اجزاء خواهد شد .

درباره ی نویسنده

کارمند واحد فنی و سخت افزار شرکت توسعه نرم افزار روناس شرکت توسعه نرم افزار روناس ارائه دهنده خدمات تخصصی طراحی وب سایت و نرم افزار

تعداد نوشته ها : 77

نظر بدهید

+ 9 = 11

از فروشگاه امداد فروش دیدن فرمایید
رفتن به بالا